Zatruta krew bratnia (2013)

Czy w ogóle można logicznie wytłumaczyć piekło, które Ukraińcy zgotowali bezbronnym Polakom, mieszkający często w tej samej lub sąsiedniej wiosce. Przecież ewentualni "ciemiężcy" (oficerowie WP, policjanci, urzędnicy) byli już zastrzeleni lub wywiezieni na Sybir przez sowietów. Pozostali w swych domach głównie robotnicy i chłopi polscy wraz z licznymi rodzinami.

Relacje świadków wydarzeń lub ich potomków są wstrząsające, np. Ukrainiec - aby zachować swe życie - zmuszony był zamordować swą żonę Polkę i córkę. Albo nacinano żyjącemu człowiekowi skórę przy łokciu i zdzierano ją aż do paznokci, zaś koło wsi Kustycze zostali zamordowani przez rozerwanie końmi polscy parlamentariusze, którzy przybyli na Ukrainę, by błagać oprawców o litość dla ludności polskiej. "Kilkadziesiąt osób w mojej rodzinie zostało zamordowanych. To jakiś cud, że jestem na tym świecie" - mówi kompozytor Krzesimir Dębski, którego "Psalm nr 1" jest częścią składową filmu.
Produkcja: 2013
Premiera: 15 styczeń 2014

Reżyseria:


Muzyka:


Dubbing:
lektor
lektor
i inni


Notatki:
Film został zrealizowany na 70 rocznicę rozpoczęcia przez Ukraińców zorganizowanego ludobójstwa Polaków, zwanego obecnie "Rzezią wołyńską" w latach 1943-1944. Do dzisiaj nie doczekał się emisji w telewizji, gdyż ukazywanie ludobójstwa Polaków w polskiej TV przeszkadzałoby polskojęzycznym agentom rządzącym obecną III Rzeczpospolitą w prowadzeniu pro-ukraińskiej polityki.
Dlatego też wiedza o jednym z największych ludobójstw na Polakach w naszej historii jest do dzisiaj praktycznie nieznana Polakom, a przeciętny współczesny Polak najczęściej uważa, że to Rosjanie byli i są największymi wrogami Polski na wschodzie, nawet nie zdając sobie sprawy, że to właśnie "bracia" Ukraińcy już od XV wieku drążyli Rzeczpospolitą od środka i w sumie wymordowali więcej Polaków - najczęściej w okrutny i nieludzki sposób - niż Rosjanie i Związek Sowiecki razem wzięte... [DeS]


Strona producenta (polski)
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Wikipedia - Rzeź wołyńska (polski)


02.170215

(POL) polski,


ZWIASTUN FILMU:


Spotkanie z reżyserem po prapremierze filmu
zorganizowanego przez Centrum Edukacyjne Powiśle:


2 komentarze:

 1. wczoraj posłałem wam link przez "+" dlaczego nie dodajecie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem ponownie z ostatnich 2 dni, nic takiego nie zostało do nas zgłoszone w tym czasie.
   Może po wpisaniu do formularza nie kliknął Pan przycisku "Send Message!"?

   Usuń