Opętanie (2000)

Opętanie i egzorcyzmy we współczesnym świecie. Sceny egzorcyzmów, wypowiedzi osób opętanych, księży-egzorcystów, psychologów, psychiatrów, członków Wspólnoty w Duchu Świętym przy Kościele Katolickim. Film dokumentalny.

Realizatorzy filmu opowiadają o przypadku Anny, pokazują przebieg egzorcyzmu, jednocześnie przytaczają opinie znawców tematu - teologów, egzorcystów, psychologów, psychiatrów.
Dr Bogdan de Barbaro, psychiatra, stwierdza, że psychiatria z założenia nie powinna mieszać się do zjawisk religijnych, z drugiej jednak strony wiele przypadków określanych jako opętanie ma charakter psychopatologiczny. W opinii dr. Piotra Stawińskiego, religioznawcy, wejście ducha w ciało człowieka lub zwierzęcia, a następnie rytualne wypędzenie go, występuje w różnych religiach i kulturach, zatem to, co pokazuje film, nie jest czymś wyjątkowym. Ks. dr Aleksander Posacki, filozof i demonolog, podziela tę opinię. Obawia się jednak, że widzowie odbiorą film jako prezentację zabobonu. Ks. dr Andrzej Kowalczyk, biblista i egzorcysta, również jest zdania, że wielu ludziom egzorcyzmy kojarzą się z zabobonem i średniowieczem, ale rzecz w tym, iż obserwujemy powrót średniowiecza, co przejawia się szczególnym zainteresowaniem zabobonem, magią, okultyzmem, satanizmem, horoskopami i wróżbami. Cokolwiek mówią autorytety, Anna jest już inną dziewczyną. A w styczniu 1999 roku Stolica Apostolska oficjalnie ogłosiła nowy, uwspółcześniony tekst Rytuału Rzymskiego dla egzorcystów, który po raz pierwszy był wydany 17 czerwca 1614 roku. Widać była tego wyraźna potrzeba. [TVP]Produkcja: 2000
Premiera: 2000

Reżyseria:


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150310

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz