Jak zginął Prezydent RP (2014)

Film przedstawia symulację ostatnich 8 sekund lotu prezydenckiego Tupolewa i jest animacją zgodną z oficjalnymi ustaleniami Zespołu Parlamentarnego do spraw Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, opublikowanymi w kwietniu 2014.

Kilkudziesięciu ekspertów przez ponad 3,5 roku pracowało nad 20-minutową symulacją ostatnich kilku sekund lotu rządowego samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w Smoleńsku. W filmie wykorzystano m.in. dane z rejestratorów lotu TU-154M, a także analizy miejsca katastrofy i rozrzucenia części wraku. Uwzględniono również wnioski z najnowszych ustaleń polskich i zagranicznych ekspertów smoleńskiego zespołu parlamentarnego. "To nie jest zwykła animacja. To wierna rekonstrukcja zdarzeń z 10 kwietnia 2010 r. oparta na faktach, niepodważalnych danych oraz analizach najlepszych specjalistów. Film jest zwieńczeniem czteroletnich wysiłków ekspertów zespołu parlamentarnego" powiedział „Gazecie Polskiej" Antoni Macierewicz.

Cały raport do pobrania tutaj (oficjalny link do strony rządowej Sejmu RP):
Autorzy przedstawionej w filmie rekonstrukcji dowodzą, że Moskwa przejęła kontrolę nad naprowadzaniem samolotu, nie wyrażając zgody na zamknięcie lotniska i nie chcąc podać polskiej załodze danych lotnisk zapasowych.
„Według nawigatorów z Dęblina sposób sprowadzania TU-154M przez Rosjan był rażąco nieprawidłowy i przyczynił się do wystąpienia tzw. czynnika deficytu czasu dla załogi. Chodzi o to, że Rosjanie nie dali polskim pilotom możliwości na ustabilizowanie lotu, pełną kontrolę przyrządów oraz korektę kursu i wysokości. Dane, które podawano załodze w trudnych warunkach pogodowych, albo nie miały nic wspólnego z prawdą, albo przekazywane były zdecydowanie za późno" - Grzegorz Wierzchołowski, „Gazeta Polska", czerwiec 2014.
Produkcja: 2014
Premiera: 2014

Reżyseria:

Muzyka:


Notatki:
Film został wydany jako dodatek DVD do „Gazety Polskiej" z 25 czerwca 2014.

IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.140627

(POL) polski,


Wywiad z Antonim Macierewiczem przeprowadzony przez Tomasza Sakiewicza:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz