„Konsul” i inni (1970)

Największy oszust PRL - Czesław Śliwa - dowcipnie opowiada o sobie na filmie zarejestrowanym w więzieniu w Wołominie, podczas odsiadywania przez niego wyroku. Rok później zmarł w tym samym więzieniu z oficjalnie nieznanych przyczyn.
Urodzony w rzeczywistości jako Jacek Silber w rodzinie polsko-żydowskiej, w czasie II wojny światowej ukrywany był na fałszywych dokumentach "Czesława Śliwy" i nim już pozostał do końca życia. Jako notoryczny oszust po wojnie był kilkakrotnie skazany za fałszerstwa i wyłudzenia.
W 1969 roku dokonał swego największego oszustwa - podając się za konsula austriackiego, jako Jacek Ben Silberstein, założył fikcyjny konsulat Austrii we Wrocławiu. W ciągu 3 miesięcy wyłudził i zdefraudował przynajmniej pół miliona złotych (wówczas równowartość około 240 mięsiecznych pensji).
"Jestem przekonany, że w obecnej chwili (są) ludzie, którzy również są mistyfikatorami. Tak samo potrafią przyjmować jakieś komiczne swoje pozy [...] Uważają się za Bóg wie kogo i wielkiego. Dokonują takich czy innych odchyleń od prawa." Przerażającym jest fakt, jak wielu dzisiejszych polityków w Polsce wręcz idealnie pasuje do cytatu z wypowiedzi tego oszusta...Produkcja: 1970
Premiera: brak informacji

Reżyseria:
w napisach określenie funkcji: Realizacja

Obsada:
w roli samego siebie
i inni.


Notatki:
Na bazie działalności Śliwy nakręcony został w 1989 roku film fabularny p.t. „Konsul” w którym jego postać (jako Czesław Wiśniak) zagrana została przez Piotra Fronczewskiego.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Konsul (1989) - film w reż. Mirosław Bork


02.140922

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz