Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza (1997)

Miał siedem lat, kiedy zbłąkana niemiecka kula zabiła mu matkę. Kilka lat później ojciec umieścił go w piwnicy wraz z kobietami i dziećmi i poszedł walczyć w powstaniu warszawskim. Już nie wrócił. Wkrótce Rafał zetknął się z Armią Czerwoną i poraziła go niszczycielska, bezmyślna, barbarzyńska siła zwycięzców. Odtąd - jak mówi - zżerała go nienawiść do "czerwonego". Konspirował więc przeciwko nowej władzy. Kiedy dowiedział się, że są na jego tropie, postanowił "zgubić się" na Ziemiach Zachodnich. Znalazł się w tłumie kłębiącym się na dworcu. Chciał dostać się do pociągu do Wrocławia. Próbował przejść między wagonami.
I wtedy dostrzegł pociąg do Berlina. W ciągu kilkudziesięciu sekund musiał podjąć decyzję. Ta minuta wyznaczyła mu los. Wczołgał się na półeczkę pod berlińskim pociągiem. Tak wyjechał z Polski. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila. Nie wybuchła. A jego zżerała nienawiść do sowietów okupujących Polskę. Ta nienawiść zaprowadziła go do Konga i Jemenu, gdzie - jako najemnik - walczył z wzniecanymi przez ZSRS rewolucjami...

Rafał Gan-Ganowicz, z rodu polskich Tatarów, był także korespondentem Radia Wolna Europa. W filmie opowiada swych losach paląc papierosa za papierosem. Idzie po dawnych śladach - do Polski, Berlina, Brukseli, Paryża. Wspomina Afrykę: lęk, emocje, zabijanie, smak walki, przyjaźni i męskiego sprawdzenia się. Próbuje wyjaśnić swe racje, znaleźć przyczyny zwichrowania życia. Opowieści tej, przeplatanej zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi, towarzyszy też lektura fragmentów jego książki zatytułowanej "Kondotierzy".
Produkcja: 1997
Premiera TV: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
w roli własnej
lektor czytający fragmenty książki R. Gan-Ganowicza: "Kondotierzy"


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.140223

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz