Nienormalni (1990)

Fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych.
Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. Jacek Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta - do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki.
Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów - Kozę, który taką właśnie rolę gra w przygotowywanym przedstawieniu, Tomka-perkusistę, który chce być Dempseyem z popularnego serialu, Okularnika-mandolinistę, który nie rozstaje się ze swoim instrumentem, Eleganta, który na każde wspomnienie matki silnie się wzrusza, Gimnastyczkę mozolnie przygotowującą się do olimpiady, Obrażalską, która nie może "odnaleźć się" na żadnym z instrumentów i Ewkę-kelnerkę budzącą postrach w stołówce. Początkowo nauczycielowi nic się nie udaje, jednak stopniowo zaczyna rozumieć swoich uczniów i akceptować ich odmienność. Także dzieci, z natury nieufne i zamknięte w sobie, odkrywają się przed nim i przed sobą całkowicie. "Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami" - powiedział na premierze o bohaterach swego filmu Jacek Bławut. I zadedykował "Nienormalnych" rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Film został nagrodzony na festiwalach w Gdyni, San Sebastian i Mannheim. [TVP]Produkcja: 1990
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji
Notatki:
Film otrzymał szereg nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych (conajmniej 14 do chwili obecnej, tj. grudnia 2015 roku)


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170419

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz